Zamestnávatelia, pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. októbra 2023

Novým opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 368/2023 Z. z. sa s účinnosťou od 01.10.2023 menia sumy stravného. Prečítajte si detaily v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

stravne 1.10.2023


Ekonomických migrantov môže polícia vyhostiť. Má to však háčik

V piatok 15. septembra 2023 od 06:00 hod. prestala platiť mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Jednou z najaktuálnejších tém, ktorej sa média, politici i široká verejnosť v týchto dňoch intenzívne venujú, sú nelegálni migranti a vydávanie akéhosi „papierika“, ktorý povoľuje zotrvanie príslušníka tretej krajiny na Slovensku aj v prípade, že sa tu zdržiava nelegálne. O aký inštitút vlastne ide, a aký vplyv naň malo zrušenie mimoriadnej situácie, vysvetľujú v článku naši kolegovia Ján AzudMatej Škultéty.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

migranti


Stabilne sa zlepšujúci ranking v IFLR1000

V aktuálnom rankingu IFLR1000 sme i tento rok potvrdili popredné postavenie našej kancelárie na Slovenskom trhu právnych služieb. Stabilne si udržiavame vysoký ranking vo všetkých relevantných oblastiach. V osobných rankingoch právnikov sme dokonca zaznamenali významný úspech. Náš partner Ján Azud postúpil v oblasti Project development na najvyšší ranking Market leader! V oblasti Project development sme si pritom obhájili najvyšší ranking Tier 1. V oblastiach M&A a Banking and finance si udržiavame ranking v Tier 3.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

IFLR_2023


Ďalšie zvýšenie náhrady za používanie vlastných vozidiel pri pracovných cestách

Zamestnávatelia a mzdoví účtovníci pozor! Od 1. júla 2023 sa opäť zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo dňa 27. júna 2023 nové Opatrenie č. 247/2023 Z. z., ktorým po 3 mesiacoch opäť zvyšuje sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Prečítajte si viac v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Vozidla


POZOR! Nové označenie údajov spoločnosti od 1. 6. 2023

Mali ste pôvodne Vašu obchodnú spoločnosť zapísanú v obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I alebo Okresného súdu Košice I? Ak áno, pravdepodobne ste obdržali do Vašich dátových schránok informáciu o zmene súdu, ktorý vedie obchodný register. Radi by sme Vám preto pripomenuli a doplnili, že od 1. 6. 2023 je potrebné na všetkých Vašich zmluvách, obchodných listoch, objednávkach, faktúrach, či iných obchodných dokumentoch uvádzať nový názov súdu, ktorý vedie obchodný register, v ktorom je Vaša spoločnosť zapísaná. Aké úpravy v dokumentoch to prakticky znamená, zistíte článku Petra Ružičku.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

zmena 1. 6.


Zamestnávatelia pozor! Nové sumy stravného účinné od 1. júna 2023

Novým opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 171/2023 Z. z. sa s účinnosťou od 1. 6. 2023 menia sumy stravného. Prečítajte si detaily v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Stravne


Pomáhame štátu s významnými investíciami: Po Volve, Winkelmann

Po úspešnom minuloročnom projekte pritiahnutia miliardovej megainvestície automobilky Volvo na východné Slovensko sme mali možnosť i v tomto roku pomôcť Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky so získaním ďalšej významnej investície. Ide o nemeckú skupinu Winkelmann, nadnárodného spracovateľa kovov pre rôzne priemyselné využitie. Tím našej kancelárie pod vedením partnera Jána Azuda podporoval Ministerstvo hospodárstva pri príprave a negociácii investičnej zmluvy.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Winkelmann


Podporili sme podujatie Ruky spoja ruky

26. apríla 2023 sa v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej uskutočnil už 11. ročník benefičného kultúrneho podujatia s názvom Ruky spoja ruky, ktorý naša kancelária už „tradične“ podporila. Podujatie bolo určené pre pohybovo zdravotne postihnutých zo zariadení v Kováčovej a pre mentálne a zdravotne postihnuté deti i dospelých. Na pódiu vystúpili viaceré hviezdy slovenského i českého hudobného neba a televíznej obrazovky, ako napr. Polemic, Vojta Nedvěd, Podukelský umelecký ľudový súbor a pod. Programom sprevádzala Iveta Malachovská. Radosť, ktorú toto podujatie prinieslo všetkým zúčastneným deťom i dospelým, nás teší o to viac, že k jeho organizácii prispela svojim dielom už po niekoľký krát aj naša kancelária.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Ruky spoja ruky


Vítame nového partnera, Jána Broniša

Od 1. mája rozšíril rady partnerov našej kancelárie kolega Ján Broniš, ktorý postúpil z pozície counsel.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Jan Bronis


Právnickou firmou roka už po ôsmy raz

Vydavateľstvo EPRAVO Group v spolupráci s týždenníkom TREND vyhlásili víťazov 11. ročníka renomovanej súťaže Právnická firma roka 2023. Naša advokátska kancelária RUŽIČKA AND PARTNERS si už po ôsmy raz odniesla hlavnú cenu Domáca advokátska kancelária. Zároveň sme zvíťazili aj v kategórii Verejné obstarávanie, kde sme obhájili prvenstvá z predchádzajúcich desiatich ročníkov. Okrem toho sme potvrdili minuloročné prvenstvo v prestížnej kategórii Fúzie a akvizície a zvíťazili tiež v kategórii Energetika a energetické projekty.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

RP PFR 2023


Národné víza pre nedostatkové profesie

Zamestnávatelia nedostatkových profesií v doprave, pozor! Pre rok 2023 vláda schválila možnosť udeliť cudzincom z vybraných tretích krajín tzv. národné vízum, a to pre vodičov autobusov a kamiónov, na základe čoho si zamestnávatelia môžu doplniť nedostatkovú pracovnú silu v doprave jednoduchšie. Viac sa dozviete v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Nedostatkove profesie


Ďalší vynikajúci ranking v The Legal 500!

Naša kancelária bola opäť rankovaná renomovanou medzinárodnou publikáciou The Legal 500 vo všetkých oblastiach hodnotených na slovenskom trhu právnych služieb.

Už tradične sme obhájili špičkovú pozíciu v Tier 1 v oblastiach Projects and energy a Real estate and construction. V Dispute resolution sme si udržali pozíciu v Tier 2. V oblastiach Commercial, corporate and M&A a Employment sme skončili v Tier 3. A napokon v kategórii Banking and finance sme sa umiestnili v Tier 4.

Náš partner Ján Azud obhájil svoje vedúce postavenie Leading Individual v oblasti Projects and energy.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Legal 500 2023


Zvýšenie náhrady za používanie vlastných vozidiel pri pracovných cestách

Zamestnávatelia a mzdoví účtovníci pozor! Od 1. apríla 2023 sa zvyšuje suma základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vydalo dňa 15. marca 2023 nové Opatrenie č. 88/2023 Z. z., ktorým po 7 mesiacoch opäť zvyšuje sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách. Prečítajte si viac v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Zvysenie nahrady za vlastne vozidlo


Opäť skvelý ranking v Chambers Europe

V tohtoročnom prehľade Chambers Europe 2023 od renomovanej rankingovej publikácie Chambers and Partners sme opäť obhájili status Leading Firm a skvelý ranking v kľúčových oblastiach. Náš managing partner Jaroslav Ružička si už 17 rok stabilne udržuje najvyšší osobný ranking v oblasti Corporate/M&A. Vnímame to, ako ďalšie medzinárodné uznanie stabilného postavenia našej kancelárie na trhu právnych služieb na Slovensku.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Chambers Europe ranking 2023


Čo obsahuje desiaty balík sankcií voči Ruskej federácii

Európska únia prijala 25. februára ďalšie reštriktívne opatrenia voči Ruskej federácii. Najnovší balík protiruských sankcií, vydaný pri príležitosti prvého roka od vypuknutia ozbrojeného konfliktu, priniesol rozšírenie sankčného zoznamu fyzických osôb, sprísnenie zákazov týkajúcich sa prevozu strelných zbraní aj ďalšie sektorové opatrenia. Čo konkrétne obsahuje, vysvetľujú vo svojom článku Ján Azud a Matej Škultéty.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

sankcie


Štát sprísni kontrolu zahraničných investícií

Od 1. marca začína platiť nový zákon o preverovaní zahraničných investícii, ktorý sa zameriava najmä na bezpečnosť krajiny a ochranu kritickej infraštruktúry. Štát môže investíciu zakázať, aj udeliť miliónovú pokutu. Podrobnosti vysvetľujú vo svojom článku Ján Azud, František Mark Molnár a Matej Škultéty.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

Stat sprisni kontrolu zahranicnych investicii


Ďalšia novela Zákonníka práce – zmeny v príplatkoch za prácu cez víkend, v noci a pod.

Ešte koncom roka 2022 bol v NR SR schválený zákon, ktorým sa opäť mení a dopĺňa Zákonník práce. Schválená novela bola dňa 04.01.2023 publikovaná v Zbierke zákonov ako zákon č. 1/2023 Z. z. a je účinná od 1. júna 2023. Touto novelou sa upravujú ustanovenia Zákonníka práce, týkajúce minimálnych nárokov zamestnancov na mzdové zvýhodnenia za pracovnú pohotovosť, za prácu v sobotu, nedeľu, za nočnú prácu, za sťažený výkon práce a za práce na dohodu vo sviatok. Prečítajte si viac v článku Martiny Poliačikovej.

Podrobnejšie informácie nájdete tu.

ZP - mzdove zvyhodnenia


Veselé Vianoce a ďalších 30 úspešných rokov

Drahí priatelia, v tomto roku naša kancelária oslávila 30. výročie svojho pôsobenia na slovenskom trhu právnych služieb. Tridsať rokov naozaj nie je málo. My však veríme, že rok 2023 bude dobrým začiatkom ďalšej tridsaťročnice, minimálne tak úspešnej, ako bola tá prvá.

Vám, našim klientom a partnerom želáme, aby bol rok 2023 aj pre Vás začiatkom nového úspešného obdobia. Ďakujeme za spoločne strávený rok 2022. Prajeme Vám veselé Vianoce a šťastný nový rok 2023. 


 

 

array(0) { }