Minimálna mzda 2022

Dňa 7. októbra 2021 bolo v Zbierke zákonov SR publikované Oznámenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR  o výške minimálnej mzdy na rok 2022.

Podrobnosti nájdete tu.

 


Verejné obstarávanie 2021

Pozývame Vás na III. ročník EPI konferencie venovanej problematike verejného obstarávania. Naša kancelária je jej právnym garantom. Jedným z prednášajúcich bude náš partner Ján Azud, expert na verejné obstarávanie a vedúci partner tímu projektov, infraštruktúry a verejného obstarávania našej kancelárie. Konferencia sa uskutoční 25. – 26. 11. 2021 v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici.

Podrobnosti nájdete tu.

 


Nefér pokuta? Právny manuál pre vodičov pri kontakte s políciou

Policajt je autorita, ktorá dohliada na bezpečnosť na cestách. Niekedy však môžu nastať situácie, kedy s jeho rozhodnutím alebo konaním nesúhlasíme. Aké sú kompetencie príslušníkov policajného zboru pri dohliadaní nad cestnou premávkou? Práva a povinnosti motoristov, polície a analýzu vybraných situácií, s ktorými sa za volantom môžete stretnúť, vypracovali naši kolegovia Ján Azud a Ádám Sípos.

Podrobnosti nájdete tu.

 


Zamestnávatelia a SZČO pozor – nezabudnite zaplatiť odložené poistné na sociálne poistenie

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR postupne schválila možnosť pre zamestnávateľa, ako aj SZČO požiadať o posunutie termínov splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie spôsobenej pandémiou COVID-19 a to za niektoré mesiace v roku 2020 a v roku 2021.

Viac si prečítate tu.

 


Konferencia Reality a development – Ako sa buduje nová Bratislava

Pozývame Vás na konferenciu týždenníka Trend, zameranú na oblasť realít a developmentu, ktorej sme generálnym partnerom. V rámci panelovej diskusie vystúpi náš vedúci partner pre oblasť nehnuteľností a stavebníctva, Ján Azud. Konferencia sa uskutoční 28. septembra 2021 v hoteli Radisson Blu Carlton v Bratislave.

Podrobnosti nájdete tu 

 


Radi sme opäť pomohli

23. júna 2021 sa v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej uskutočnil ďalší ročník benefičného kultúrneho podujatia s názvom Ruky spoja ruky. Podujatie bolo určené pre pohybovo zdravotne postihnutých zo zariadení v Kováčovej a pre mentálne a zdravotne postihnuté deti i dospelých. Na pódiu vystúpili viaceré hviezdy slovenského i svetového hudobného neba a televíznej obrazovky, ako napr. Lord Bishop Rocks, Gladiátor a pod. Programom sprevádzal Andrej Bičan. Pre pacientov to bol prvý koncert – prvý osobný kontakt s kultúrou po tzv. lockdowne. Radosť, ktorú toto podujatie prinieslo všetkým zúčastneným deťom i dospelým, nás teší o to viac, že k jeho organizácii prispela svojim dielom už po niekoľký krát aj naša kancelária.

 


Nové povinnosti firiem v Obchodnom registri

Koniec septembra je kľúčovým dátumom pre dve nové povinnosti, ktoré čakajú firmy vo vzťahu k Obchodnému registru SR. Prvá sa týka tzv. organizačných zložiek, ktoré musia potvrdiť svoje zapísané údaje, resp. navrhnúť zápis aktuálnych údajov najneskôr do spomínaného termínu. Druhá povinnosť sa dotkne väčšieho počtu spoločností a je ňou doplnenie identifikačných údajov fyzických, či právnických osôb po 30. septembri 2021.

Podrobnosti nájdete tu

 


Sme opäť TOP v Project Development podľa IFLR1000

V aktuálne zverejnenom rankingu IFLR1000 za oblasť Project Development pre Slovensko sa naša kancelária RUŽIČKA AND PARTNERS opäť, už po niekoľký krát umiestnila v najvyššej kategórii Tier 1. Vnímame to, ako ďalšie potvrdenie nášho významného postavenia v tejto oblasti na  Slovenskom trhu právnych služieb.

V oblasti Project Development dlhodobo dosahujú vynikajúce osobné rankingy aj naši kolegovia. Náš managing partner Jaroslav Ružička je hodnotený ako Market Leader a náš partner Ján Azud si drží najvyššie hodnotenie Highly Regarded. Gratulujeme!

Podrobnosti nájdete tu


Vláda opäť schválila možnosť ďalšieho odkladu splatnosti poistného na sociálne poistenie

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR schválila ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje zamestnávateľom ako aj SZČO ďalšie posunutie termínov splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie a to za niektoré mesiace v roku 2020 a všetky doterajšie mesiace v roku 2021 vrátane za mesiac máj 2021. Viac sa dočitate tu.


Menej je niekedy viac. Slovensko a fenomén gold-platingu

Menej je niekedy viac. Táto známa veta platí aj v prípade transpozície smerníc Európskej únie do vnútroštátneho právneho poriadku členských štátov. V slovenskom právnom systéme existuje mnoho prípadov neodôvodneného gold-platingu. Podľa programového vyhlásenia vlády z apríla 2020, jednou z jej hlavných priorít je vytvorenie efektívneho mechanizmu na prevenciu nadbytočného gold-platingu. Slovensko je však v súčasnosti na chvoste krajín EÚ, ktoré systematicky vyhodnocujú status prijímaných smerníc. Viac sa dočítate v článku Ádáma Síposa.


Deviate víťazstvo v kategórii Verejné obstarávania

S potešením oznamujeme, že sme boli opäť mimoriadne úspešní v súťaži Právnická firma roka 2021. Naše doterajšie vrcholové úspechy, spočívajúce v sedemnásobnom ocenení hlavnou cenou (Právnická firma roka – Domáca advokátska kancelária) v doterajšej deväťročnej histórii súťaže, posilnilo v tomto roku prvenstvo v kategórii Verejné obstarávanie. Kancelária v tejto kategórii opäť obhájila prvé miesto. V spomenutej kategórii sme tak zvíťazili neprerušene už deviaty krát za sebou. To je úspech, aký sa nepodarilo dosiahnuť žiadnej inej kancelárii v žiadnej z hodnotených kategórií. V ďalších jedenástich odborných kategóriách sme boli zaradení medzi veľmi odporúčané kancelárie.

Čítajte viac.


Možnosť odkladu splatnosti poistného na sociálne poistenie za apríl 2021 až do 30.06.2021

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR schválila ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje posunutie termínu splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie aj za mesiac apríl 2021. Viac sa dočitate tu.


Všetko podstatné o Registri partnerov verejného sektora

Register partnerov verejného sektora je jedným z najdôležitejších národných právnych predpisov v oblasti transparentnosti narábania s verejnými financiami. Obsahuje zoznam spoločností obchodujúcich s verejným sektorom a ich konečných užívateľov výhod. Nájdite všetko podstatné k tejto téme v našom prehľadnom súhrne.


Podmienky pre zamestnávanie sezónnych zamestnancov v čase pandémie COVID-19

Blížia sa letné mesiace a s tým spojené aj sezónne zamestnávanie pre mnohých zamestnávateľov na Slovensku ako aj hľadanie si privyrobenia pre potencionálnych letných zamestnancov. Viac si prečitate tu.


Komentár k Zákonu o registri partnerov verejného sektora

Gratulujeme našim kolegom JUDr. Jánovi AzudoviJUDr. Ivanovi Šafrankovi z tímu Verejného obstarávania, projektov a infraštruktúry, ktorí úspešne zavŕšili niekoľko mesačné autorské úsilie a spoločne s predsedom Okresného súdu Žilina, pánom JUDr. Jaroslavom Macekom, pripravili komentár k Zákonu o registri partnerov verejného sektora. Publikácia vychádza 21. 5. 2021 vo vydavateľstve C. H. Beck. Komentár poskytuje podrobný a prehľadne spracovaný výklad ustanovení komentovaného zákona, ako aj jeho procesnej stránky a tiež súvisiacu judikatúru. Viac informácií nájdete tu.


Držíme si skvelý ranking v The Legal 500!

V novom rankingu The Legal 500 sme opäť potvrdili našu silnú pozíciu na slovenskom trhu právnych služieb. Naša kancelária je i tento rok rankovaná vo všetkých hodnotených oblastiach.

Už tradične sme obhájili špičkovú pozíciu Tier 1 v oblastiach Projects and energy a Real estate and construction. V oblastiach Commercial, corporate and M&A a Dispute resolution sme skončili v Tier 2. Udržali sme si tiež veľmi dobré umiestnenie v oblastiach Banking, finance and capital markets a Employment v Tier 3.

Aj viacerí naši kolegovia získali atraktívne osobné rankingy. Ján Azud obhájil svoje vedúce postavenie Leading Individual v oblasti Projects and energy, rovnako, ako Jana Tögelová v Real estate and construction. Hodnotenie Recomended Lawyer v oblasti Dispute resolution získala Katarína Kováčová.

Podrobnosti nájdete tu


Možnosť ukončenia pracovného pomeru po dovŕšení 65 rokov veku zamestnanca

Nedávno schválená novela Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov s účinnosťou od 1. januára 2022 rozšíri možnosti zamestnávateľa ukončiť pracovný pomer so zamestnancom, ktorý dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok. Viac si prečítate v článku Martiny Poliačikovej.

 


Gastrolístky alebo peniaze – nová možnosť výberu zamestnanca

Národná rada SR 4. februára 2021 schválila ďalšiu novelu Zákonníka práce a ďalších právnych predpisov (zákon č. 76/2021 Z. z.), ktorá s účinnosťou od 1. marca 2021 okrem iného prináša možnosť zamestnancom vybrať si medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Viac si prečítate v článku Martiny Poliačikovej.

 


Vláda schválila ďalší odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie aj za marec 2021 až do 30.06.2021 a upravila spôsob určenia poklesu tržieb

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR schválila ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje posunutie termínu splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie aj za mesiac marec 2021. Viac si prečítate v článku Martiny Poliačikovej.


Business Superbrands Slovakia 2021

Aj tomto roku sme potvrdili naše miesto v klube elitných slovenských značiek, ocenených titulom Business Superbrands Slovakia 2021. Odborná porota Business Brand Council programu Superbrands Slovakia nás opäť zaradila medzi značky, ktoré predstavujú vzor úspešného rozvoja a neustáleho zvyšovania svojej hodnoty. Ocenenie Superbrands vnímame ako potvrdenie našej kvality a povzbudenie pre klientov pri ich rozhodnutiach.

 


Vláda schválila odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie aj za február 2021 až do 30.06.2021

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR schválila ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje posunutie termínu splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie aj za mesiac február 2021. Viac sa dočítate v článku Martiny Poliačikovej.

 


Naše partnerky v prehľade TOP 100 žien právneho biznisu

Gratulujeme našim partnerkám Šarlote Štosovej a Jane Tögelovej k umiestneniu v unikátnom česko-slovenskom prehľade TOP 100 žen česko-slovenského právního byznysu, ktorý vznikol v rámci projektu #PRVNÍCH100LET. Viac o prehľade sa dozviete tu. 

 


Právna ochrana je len taká dobrá ako technológia eKarantény

V roku 2020 bola za účelom efektívneho boja proti pandémií COVID-19 použitá aplikácia s názvom eKaranténa. Teraz vláda opäť uvažuje o spustení projektu smart karantény. Síce nie je isté, že pôjde o aplikáciu eKarantény, ale princíp dohľadu štátu má byť zachovaný. Ak sa rozhodne o obnove existujúcej aplikácie, mala by sa jej úprava zamerať nielen na technologické zmeny, ale aj na právnu stránku veci. Viac sa dočítate v článku Dariny Parobekovej.

 


Zrušenie reprezentatívnych kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a rozširovania ich záväznosti

Národná rada SR dňa 4. februára 2021 schválila ďalšiu novelu Zákonníka práce, ktorá s účinnosťou od 1. marca 2021 okrem iného novým spôsobom upravuje ustanovenia domáckej práce a telepráce a zavádza možnosť pre zamestnanca vybrať si medzi poskytovaním stravovacích poukážok a finančného príspevku na stravovanie. Viac sa dočítate v článku Martiny Poliačikovej.


Inšpektori práce kontrolujú dodržiavanie práva zamestnancov na prácu z domácnosti

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorá trvá na Slovensku už od 12. marca 2020 sa novelou Zákonníka práce s účinnosťou od 4. apríla 2020 zaviedla na jednej strane možnosť pre zamestnávateľa nariadiť zamestnancom výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje. Viac sa dočítate v článku Martiny Poliačikovej.


Zrušenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať práce zaradené do II. kategórie z hľadiska posúdenia zdravotných rizík

V roku 2017 s účinnosťou od roku 2019 bola zavedená pre zamestnávateľov nová povinnosť každoročne do 15. januára oznamovať príslušnému úradu verejného zdravotníctva údaje týkajúce sa zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do II. kategórie z hľadiska rizikovosti práce a to podľa stavu k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka.

V súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami na zamedzenie šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 bol minulý rok prijatý zákon novelizujúci viaceré zákony, ktorým bola táto povinnosť v celom rozsahu zrušená a to s účinnosťou od 21. júla 2020. Viac sa dočítate v článku Martiny Poliačikovej.


Vláda schválila odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie aj za január 2021 až do 30.06.2021

V čase mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ochorením COVID-19 vláda SR schválila ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje ďalšie posunutie termínu splatnosti odvodov poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie. Viac sa dočítate v článku Martiny Poliačikovej.


Veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2021

Drahí priatelia,

rok 2020 nám priniesol náročnejšie výzvy, ako sme čakali, a to v biznise i v osobnom živote. Je ťažké v tejto chvíli povedať, či sme ich už zvládli. Radi by sme Vám však zaželali, aby ten nadchádzajúci rok bol príjemnejší, veselší a možno aj bez rúšok.

Prajeme veselé Vianoce, šťastný a najmä zdravý Nový rok 2021!


Naša kancelária si dlhodobo udržuje pozíciu v trojici najväčších nezávislých právnických firiem na Slovensku

V piatom ročníku rebríčka 10 najväčších právnických kancelárií na Slovensku 2020 sme v hodnotení slovenských právnických firiem obsadili vynikajúcu 3. priečku, čím sme obhájili našu pozíciu z minulého roku. V počte advokátov, ktorý je jedným z čiastkových hodnotených parametrov a vypovedá o kompetencii a kapacite kancelárie pracovať paralelne na väčšom počte náročných mandátov, sme opäť na čele rebríčka. V celkovom hodnotení všetkých, teda aj medzinárodných kancelárií, sme sa umiestnili na 4. mieste, čo len potvrdzuje našu stabilnú pozíciu medzi poprednými právnickými firmami u nás.

Špička v nehnuteľnostiach a developmente, popredné postavenie vo všetkých kategóriách

K hodnoteniu firiem cez optiku ich finančných parametrov a personálnej kapacity pribudlo tento rok po prvý raz aj hodnotenie počtu a objemu vykonaných transakcií a prípadov. Vďaka tomu sa čiastkové výsledky rozrástli o päť nových rebríčkov podľa praxí. Hodnotené boli oblasti: fúzie a akvizície (M&A), bankovníctvo a financie, nehnuteľnosti a development, sporová agenda a pracovné právo. Umiestnili sme sa v TOP 10 vo všetkých z nich, čo považujeme za vynikajúci výsledok a zároveň objektívne hodnotenie našej práce, ako špičkového poskytovateľa komplexného portfólia právnych služieb. V nehnuteľnostiach a developmente sme skončili na skvelej 2. priečke, čo reflektuje našu dominantnú kompetenciu v tomto segmente. S ohľadom na silnú konkurenciu považujeme 4. miesto v kľúčových oblastiach právnej praxe ako sú fúzie a akvizície, sporová agenda a pracovné právo tiež za fantastický výsledok.

Rebríček 10 najväčších právnických kancelárií na Slovensku 2020 pripravili anglické noviny The Slovak Spectator v spolupráci s denníkom SME. Detailné informácie o výsledkoch nájdete tu.

 


Ďalšia novelizácia Zákonníka práce v legislatívnom procese

Je tu ďalší tohtoročný návrh novely Zákonníka práce, schválený na zasadnutí vlády 4. novembra 2020. Navrhuje novelizovať nielen ustanovenia Zákonníka práce, ale aj ďalších pracovnoprávnych resp. súvisiacich právnych predpisov. Viac si prečítate v článku od Martiny Poliačikovej.

 

 


Minimálna mzda na rok 2021

Dňa 20. októbra 2020 bol v Národnej rade SR schválený návrh na zmenu zákona o minimálnej mzde. Schválená novela bola dňa 28.10.2020 publikovaná v Zbierke zákonov ako zákon č. 294/2020 Z. z. a je účinná od 1. januára 2021 (resp. jeden bod je účinný už od 31.10.2020). Viac si prečítate tu.


Zmeny v revíznych postupoch podľa návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní – už zasa

Prinášame vám stručný pohľad na niektoré dopady navrhovanej novely Zákona o verejnom obstarávaní, ktorý pripravil náš expert na oblasť VO, Jan Azud. Viac si prečítate tu.


Dobrovoľné celoplošné testovanie: Aký má dopad na pracovnoprávne vzťahy?

V súvislosti s dobrovoľným celoplošným testovaním a s obmedzením slobody pohybu zákazom vychádzania v zmysle Uznesenia vlády sa vynárajú mnohé otázky, súvisiace s právnymi účinkami tohto uznesenia a jeho dopad na pracovnoprávne vzťahy. Viac si prečítate tu.


COVID-19 - Prehľad aktuálnych opatrení s dosahom na biznis k 15.10.2020, 06.00 hod.

Včera (14. 10. 2020) vydal ÚVZ SR dve nové, dlho očakávané, opatrenia týkajúce sa nosenia rúšok, fungovania prevádzok a usporadúvania hromadných podujatí. Tieto nadobudli účinnosť dnes, 15.10.2020 od 06:00 a trvajú až do odvolania. Viac si prečítate tu. 


Budúcnosť kontroly koncentrácií Európskou Komisiou

Margrethe Vestager, Európska Komisárka pre hospodársku súťaž, predostrela 11.Septembra 2020 na konferencii Medzinárodnej asociácie advokátov, aké zmeny môžeme v budúcnosti očakávať v oblasti kontroly koncentrácií Európskou Komisiou. Zdôraznila pritom, že pandémia neovplyvní kontrolu koncentrácií, práve naopak vyzdvihla dôsledné uplatňovanie a presadzovanie pravidiel hospodárskej súťaže v oblasti kontroly koncentrácií. Zároveň prezradila, akými nástrojmi chce dosiahnuť, aby sa kontrola koncentrácií sústredila správnym smerom, t.j. na transakcie s najškodlivejším dopadom, v nadväznosti na predbežné závery, ku ktorým EK dospela v rámci vyhodnocovania verejnej konzultácie o zmene pravidiel kontroly koncentrácií. Napriek tomu, že celkovo pravidlá kontroly koncentrácií, podľa EK, netreba meniť, čiastkové zmeny, by mohli prispieť k lepšiemu fungovaniu pravidiel. Viac si prečítate tu.

 


Cesta k slovenskému „Kurzarbeitu“

Zavedením systému Kurzarbeit sa do slovenského právneho poriadku navrhuje zaviesť nová dávka, na ktorej účel bude Sociálna poisťovňa zriaďovať nový poistný fond Kurzarbeit. Nový poistný fond na účely Kurzarbeit sa navrhuje bez zvýšenia súčasného odvodového zaťaženia zamestnávateľa a zamestnanca, a to znížením poistného na poistenie v nezamestnanosti. Viac si prečítate tu.


Aktualizácia prehľadu reprezentatívnych KZVS

Aktualizácia prehľadu reprezentatívnych kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a ich dodatkov pre oblasti sklárstva, stavebníctva, strojárstva, hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie, elektrotechniky a dopravy. Viac si prečítate tu.


Budú opäť zavedené obmedzenia pri prevode poľnohospodárskej pôdy?

Začiatkom roka 2019 sme v našom článku informovali o uvoľnení podmienok nadobúdania poľnohospodárskych pozemkov. Uvoľnenie nastalo rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktorý vyslovil nesúlad zákona o nadobúdaní vlastníctva k poľnohospodárskemu pozemku s Ústavou Slovenskej republiky. Viac si prečítate tu. 


Možnosť posunu splatnosti poistného na sociálne poistenie za júl 2020

V súvislosti so situáciou ohľadne pandémie spôsobenej koronavírusom vláda SR vydala ďalšie nariadenie, ktorým umožňuje posunutie termínu splatnosti odvodu poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie (Nariadenie vlády SR č. 196/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa Nariadenie vlády SR č. 131/2020 Z. z.). Viac si prečítate tu.

 


Aktualizácia prehľadu reprezentatívnych KZVS

Aktualizácia prehľadu reprezentatívnych kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a ich dodatkov pre oblasti sklárstva, stavebníctva, strojárstva, hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie, elektrotechniky a dopravy. Viac si prečítate tu.

 


Ďalšia "COVID-19" novela Zákonníka práce, ktorá má pomôcť zamestnancom aj zamestnávateľom

V súvislosti so situáciou ohľadne pandémie spôsobenej koronavírusom parlament schválil ďalšiu novelu Zákonníka práce (zákon č. 157/2020 Z. z.) s cieľom zmierniť nárast nezamestnanosti. Novela s účinnosťou od 17. júna 2020 dopĺňa do Zákonníka práce nové prechodné ustanovenie týkajúce sa pracovných pomerov na určitú dobu.  Viac si prečitate tu.

 


Právnickou firmou roka po siedmy krát

Je pre nás cťou Vám oznámiť, že v súťaži Právnická firma roka 2020 si naša advokátska kancelária opäť odniesla hlavnú cenu Domáca advokátska kancelária. Toto prestížne ocenenie sme získali už po siedmy raz v osemročnej histórii súťaže. Zároveň sme opäť zvíťazili v kategórii Verejné obstarávania, kde sme obhájili prvenstvo z predchádzajúcich siedmych ročníkov. To je úspech, aký sa nepodarilo dosiahnuť žiadnej inej kancelárii v žiadnej z hodnotených kategórií. Čítajte viac.

  


Dobrovoľné obmedzenie prevádzky podnikateľom

V mimoriadnej situácii spôsobenej pandémiou COVID-19 sa mnohí podnikatelia rozhodli preventívne zatvoriť, neotvoriť prípadne obmedziť svoje prevádzky. Pripravili sme prehľad základných zákonných požiadaviek, na ktorých dodržanie je potrebné dbať pri dobrovoľnom obmedzení alebo uzavretí maloobchodných prevádzok a prevádzok poskytujúcich služby. Viac sa dočítate tu.

 


Opäť vynikajúci ranking The Legal 500!

Dobré správy potešia v ťažkých časoch ešte viac. :) Naša kancelária bola opäť rankovaná publikáciou The Legal 500 vo všetkých oblastiach hodnotených na slovenskom trhu právnych služieb.

Už tradične sme obhájili špičkovú pozíciu v Tier 1 v oblastiach Projects and energy a Real estate and construction. V oblastiach Commercial, corporate and M&A a Dispute resolution sme skončili v Tier 2. Udržali sme si tiež veľmi dobré umiestnenie v oblastiach Banking and finance a Employment v Tier 3.

Nemenej úspešná „žatva“ rankingov bola aj v hodnotení jednotlivých právnikov. Svoje vedúce postavenie Leading Individual obhájil Ján Azud v oblasti Projects and energy a pridala sa k nemu Jana Tögelová za oblasť Real estate and construction. Lucie Schweizer bola zaradená medzi Next Generation Partners v Commercial, corporate and M&A a tiež odporúčaná, ako Recomended Lawyer v oblasti Banking, finance and capital markets, spolu s kolegom Jánom Hankom. Zoznam odporúčaných dopĺňa Adriana Kováčiková v oblasti Employment.

Podrobnosti nájdte tu.

  


Štátne príspevky pre zamestnávateľov - "Kurzarbeit" a i.

V súvislosti s opatreniami na predchádzanie pandémii COVID-19 prijala vláda Slovenskej republiky aj viaceré opatrenia na zmiernenie ekonomických, spoločenských a sociálnych dopadov na zamestnávateľov, ako aj na zamestnancov. Zistite viac o slovenskej forme tzv. Kurzarbeitu a iných spomínaných opatreniach. Viac sa dočítate tu.


Ochorenie COVID-19 na pracovisku – postupy zamestnávateľa

Procesy súvisiace s ochorením COVID-19 sa na pravdepodobne neurčitý čas stanú súčasťou nášho každodenného života, vrátane toho pracovného. Vzhľadom na absenciu všeobecných odporúčaní pre zamestnávateľov pri voľbe postupu v prípade výskytu nákazy COVID-19 na pracovisku sme považovali za žiadúce vypracovať takýto dokument. Náš prehľad delí na (i) preventívne opatrenia, (ii) podozrenie na výskyt ochorenia na pracovisku a (iii) vznik krízovej situácie. Viac sa dočítate tu.


Zmeny zmlúv uzavretých s verejným sektorom v kontexte pandémie COVID-19

Pandémia COVID-19 prináša množstvo situácií, v ktorých je potrebné upraviť zmluvné záväzky vzniknuté so zákaziek udelených prostredníctvom verejného obstarávania. Hospodársky subjekt, ktorý vykonáva zákazku, môže napríklad čeliť komplikáciám pri výkone prác odsúhlasených v zmluve. V určitých prípadoch sa môže dokonca stať, že hospodársky subjekt nie je schopný plniť zákazku vôbec. Bez pragmatického riešenia takýchto situácií môže prísť k absolútnemu zlyhaniu príslušných verejných zákaziek, následným súdnym sporom a významne negatívnym ekonomickým a sociálnym dôsledkom. Viac si prečítate tu.

 


Otvára COVID-19 v zdravotníctve dvere schránkovým firmám?

Ako sa obstaráva v čase mimoriadnej situácie? Môže COVID-19 priniesť nevýhodné nákupy a návrat schránkových firiem? Prečítajte si rozhovor s našim expertom na právo verejného obstarávania, JUDr. Jánom Azudom. Viac si prečítate tu.

  


Ochrana osobných údajov počas pandémie koronavírusu

Pri spracúvaní osobných údajov dochádza k zásahom do základných práv a slobôd jednotlivcov. V súčasnosti sa otvára množstvo verejných diskusií na túto tému, ktoré smerujú predovšetkým k posúdeniu, či niektorý zásah nie je neprimeraný alebo dokonca protiprávny. V podobnom duchu dochádza k stretom aj na politickej scéne. Takéto spory budú vznikať pravdepodobne častejšie, ako sme zvyknutí a neraz skončia na súdoch. Viac si prečítate tu.

  


COVID-19 Dopad mimoriadnej situácie na sektor poisťovníctva a poistné zmluvy

Poisťovne môžu v blízkej dobe očakávať obrovský nápor žiadostí o poskytnutie poistných plnení, pričom je otázne, ako sa s tým vysporiadajú. Pandémia COVID-19 a na ňu reagujúce opatrenia vlád majú zásadné dopady na všetky oblasti nášho sociálno-ekonomického života a, okrem iného, so sebou prinášajú riziko vzniku ujmy, ktorá za istých okolností môže byť krytá komerčným poistením. Viac si prečítate tu. 


COVID-19 Dopad mimoriadnej situácie na nájomné vzťahy

Prenajímatelia pravdepodobne už zaznamenali žiadosti nájomcov o úpravu (zníženie alebo odpustenie) nájomného alebo zálohových platieb. Na druhej strane nájomcovia, vzhľadom na negatívne dopady pandémie na svoju podnikateľskú činnosť v prenajatých priestoroch, uvažujú o prijatí úsporných opatrení, ktoré by pomohli nepriaznivú ekonomickú situáciu zvládnuť. Prinášame základný prehľad nových situáciách vo vzťahoch nájomcov a prenajímateľov. Viac si prečítate tu.

 


COVID-19 - Prehľad pre zamestnávateľov

Mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 priniesla zamestnávateľom množstvo nových otázok, ako upraviť pracovnoprávne vzťahy. Pripravili sme preto nasledujúci prehľad niektorých dôležitých opatrení. Viac si prečítate tu.

 


Prehľad finančných opatrení pre úverových dlžníkov a podnikateľov

Pre potreby všetkých dlžníkov a podnikateľov, na ktorých má mimoriadna situácia v súvislosti s COVID-19 negatívny finančný dopad, sme pripravili prehľad uvedených opatrení, ktorý budeme aktualizovať podľa ďalšieho vývoja. Viac si prečítate tu.

 


AKTUALIZÁCIA - Valné zhromaždenie v čase karanténnych opatrení

Prinášame aktualizovaný materiál o opatreniach prijatých v súvislosti s mimoriadnou situáciou vyvolanou ochorením COVID-19, ktoré môžu ovplyvniť organizáciu valných zhromaždení obchodných spoločností. Viac si prečítate tu.

 

 


Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá má pomôcť aj zamestnávateľom

V súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadne pandémie spôsobenej koronavírusom už nová vláda SR avizovala prijatie viacerých opatrení na pomoc zamestnávateľom za účelom zmiernenia negatívnych finančných dopadov. Jedným z nich je aj návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa navrhujú zmeniť aj niektoré ďalšie zákony. Viac si prečítate tu.

 


Prehľad aktuálnej situácie v súvislosti s COVID-19, krízové rady pre firmy

V súvislosti s mimoriadnou situáciou vyvolanou COVID-19 sme pre vás pripravili základný prehľad rôznych medializovaných opatrení. Naši právnici sledujú situáciu a vyhodnocujú dopady, ktoré jednotlivé prijaté alebo avizované opatrenia môžu mať. Viac si prečítate tu

Pripravili sme tiež súbor krízových rád, tipov a odporúčaní pre firmy, ktoré vám pomôžu zvládnuť nové nečakané situácie. Dokument si stiahnete tu.

 


Prevádzka kancelárie RUŽIČKA AND PARTNERS – opatrenia proti šíreniu COVID-19

Radi by sme Vás informovali, že v súvislosti so šírením vírusového ochorenia COVID-19 sme už na konci minulého týždňa v predstihu zaviedli rôzne organizačné a technické opatrenia, ktorých cieľom je eliminovanie aktuálneho rizika nákazy pre Vás i našich pracovníkov. Všetci naši advokáti a pracovníci, ktorí nemusia byť nevyhnutne v priestoroch kancelárie, pracujú z domu. Advokáti a ostatný právny personál sú Vám však k dispozícii na e-mailoch a na mobilných telefónoch. Naša kancelária tak zostáva v prevádzke a robíme všetko pre to, aby sme Vám naše služby poskytovali v rovnakej kvalite, ako ste zvyknutí. Ak nemáte k dispozícii mobilné číslo, kontaktujte prosím našu recepciu na t. č. +421 2 3233 3444.

Ubezpečujeme Vás, že v tejto situácii sa chceme správať zodpovedne voči Vám, i voči všetkým členom nášho tímu a že všetky opatrenia prijímame so zodpovednosťou a rešpektom. V prípade akejkoľvek potreby právnej pomoci a rady Vám stojíme k dispozícii. Neváhajte nás prosím kontaktovať.


Slovak Business Superbrands Award 2020

Komisia expertov Brand Council, programu Slovak Superbrands udelila Našej spoločnosti cenu Slovak Business Superbrands Award 2020. Zaradili sme sa tak do skupiny elitných značiek, ktoré predstavujú vzor úspešného rozvoja a neustáleho zvyšovania hodnoty značky. Ocenenie Superbrands je potvrdením našej kvality a povzbudením pre zákazníkov pri ich každodenných rozhodnutiach.

 

 

Udalosti a Podujatia